سبد خرید 0

کیو آر کد (QR Code) چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 4 آبان 1400 در ساعت 15 : 59 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

کیو آر کد (QR Code) چیست؟

شما ممکن است تاکنون مطالبی را درمورد کد کیو آر (QR) شنیده باشید اما دقیقا مفهوم QR کد چیست؟ کد Quick Response (کد پاسخ سریع)، یک نوع بارکد دو بعدی است که می تواند با استفاده از گوشی های هوشمند و دستگاه های اختصاصی خواندن کد QR خوانده شود که به طور مستقیم به متن، ایمیل، وب سایت، شماره تلفن و... لینک می شود. شما حتی ممکن است با اسکن یک کد QR به سایت مربوطه متصل شوید.

کد QR در ژاپن و سراسر شرق با وسعت زیاد و در غرب به آرامی شروع به تبدیل شدن به امری عادی کرده است. به زودی شما بیش از پیش با کد QR بر روی بسته بندی محصول، نمایش فروشگاه، تبلیغات چاپی و هر تبلیغاتی که روی دیوار نصب شود و همچنین در ایمیل و وب سایت روبرو خواهید شد. دامنه استفاده از کد QR بسیار وسیع است، به خصوص برای بازاریابی و تبلیغات محصولات، علامت های تجاری، خدمات و هر چیز دیگری که به فکر شما میرسد.

چرا باید به کد QR اهمیت دهیم؟
بیش از نیمی از ما در حال حاضر گوشی های هوشمند داریم که این تعداد به صورت روزانه در حال رشد است، کد QR این پتانسیل را دارد که تنها با یک اسکن از راه دور، تاثیر عمده ای بر تبلیغات، بازاریابی و خدمات به مشتریان داشته باشد و حجم اطلاعات مشخصی از محصول را به سادگی بدست مشتریان برساند.

کد QR چه تفاوتی با بارکد UPC1D (یک بعدی) دارد؟
معمولا تعریف ما از یک بارکد مجموعه ای از خطوط عمودی می باشد ؛ بارکد دوبعدی (۲D) یا کد QR این امکان را دارد که داده ها در هر دو جهت ذخیره شوند و می تواند به صورت عمودی یا افقی اسکن گردد. همچنین بارکد (UPC / EAN) فروشگاه تا ۳۰ عدد را نشان می دهد، در حالیکه یک بارکد QR می تواند اطلاعاتی به وسعت ۷۰۸۹ عدد را ذخیره کند! این مقدار عظیمی از اطلاعات است که لینک دهی به چیزهایی از قبیل فیلم ها، فیس بوک یا توییتر و یا مجموعه ای از صفحات وب سایت های دیگر توسط کد QR را ممکن می سازد.

چگونه یک کد QR را اسکن کنم؟
اگر شما یک گوشی هوشمند مثل آی فون، آندروید و یا بلک بری داشته باشید، تعدادی از برنامه های مختلف اسکنر بارکد را در اختیار خواهید داشت، مانند Red Laser و Barcode Scanner . اسکنر QR قادر به خواندن و رمزگشایی داده ها از یک کد QR می باشد. اکثریت این امکانات کاملا رایگان بوده و شما برای استفاده از آن کافیست یکبار آن را نصب کنید و با استفاده از دوربین موبایل خود کد QR را اسکن کنید تا گوشی شما به طور خودکار داده های کدگذاری شده را برای شما رمزگشایی کند.

چه چیزی را می توان به صورت یک QR کد درآورد؟
در ساده ترین مفهوم، کد QR یک تصویر مبتنی بر لینک ابرمتن (hypertext) است که می تواند به صورت آنلاین استفاده شود، هر آدرس اینترنتی یا URL می تواند به یک کد QR تبدیل شود و اساسا هر صفحه وب را می توان به طور خودکار به عنوان یک نتیجه از اسکن بارکد معرفی کرد. اگر شما می خواهید کسی را تشویق کنید که از صفحه فیس بوک شما دیدن کند میتوانید صفحه پروفایل فیس بوک خود را به عنوان URL به صورت کد QR درآورید.
علاوه بر این شما می توانید کد QR را طوری برنامه ریزی کنید که پس از اسکن، گوشی کاربر با شماره خاصی تماس بگیرد و یا یک پیامک متنی محتوی اطلاعات از پیش تعیین شده به شما ارسال کند. گوشی هوشمند شما براحتی دستورات کد QR را تشخیص داده و نرم افزارهای مورد نیاز را فراخوان میکند. امکانات بی نظیر این کدها استفاده از آنها در تبلیغات را هر روز بیشتر از پیش می کند.

کد QR را چه جاهایی میتوان قرار داد؟
پاسخ این است که تقریبا در هر نقطه، کد QR چاپ شده را می توان در روزنامه ها، مجلات، جزوه و بر روی کارت های ویزیت قرار داد. علاوه بر این می توان آنها را بر روی بسته بندی محصول و یا برچسب، یا در تابلوهای تبلیغاتی و یا حتی دیوار به نمایش گذاشت. شما حتی می توانید یک کد QR را بر روی بدن خود خال کوبی کنید!
شما می توانید کدهای QR را بر روی یک وب سایت استفاده کنید، اما آنها را نباید به طور کلی به عنوان یک جایگزین برای لینک های قدیمی استفاده کرد، زیرا بدیهی است که کاربر آنلاین هنوز ترجیح میدهد که بجای اسکن یک کد QR با تلفن همراه، بر روی لینک سایت کلیک کند.

استفاده از کد QR در بازاریابی:
اگر شما می خواهید از کدهای QR برای کسب و کار و یا اهداف بازاریابی خود استفاده کنید، باید در نظر بگیرید که مردم از اسکن یک کد QR انتظارات بیشتری از ورود به یک سایت را دارند چرا که این کار را به سادگی کلیک کردن بر روی یک لینک در یک وب سایت نیز میتوان انجام داد. شما باید برای افرادی که زمان صرف می کنند و برای اسکن بارکد تلاش کرده اند چیزی خاص و منحصر به فرد ارائه دهید.

همچنین به یاد داشته باشید که بسیاری از مردم نمی دانند که کد QR چیست و یا چگونه میتوان از آن استفاده کرد. تا زمانی که استفاده از کد QR گسترش یابد، شما باید دستور العمل استفاده از آن را در اختیار مخاطب قرار دهید.

چگونه میتوانم کد QR بسازم؟
شما می توانید کدهای QR را با استفاده از برنامه های طراحی بارکد ۲ بعدی بسازید. با این حال در ابتدا شما باید در نظر بگیرید که چه استفاده ای می خواهید از آن داشته باشید. اطلاعات بیشتر در مورد کدهای QR برای بخش بازاریابی را می توانید در این سایت ها ببینید.

 


انواع کاربردهای QR-codes ؟
این نوع رمزینه ها (QR-codes) که در ابتدا با هدف استفاده در تولید تجهیزات صنعتی ابداع شد، امروزه کاربرد های گسترده ای پیدا کرده اند، که از مهمترین دلایل آن: اطلاعات زیادی است که QR کدها قادرند در خود ذخیره کنند به طوری که یک QR کد قادر است تا ۷۰۸۹ رقم عددی را در خود نگهداری نماید، همچنین به واسطه پیشرفت سال های اخیر در صنعت تلفن های همراه، قابلیت خواندن (اسکن) و انتقال اطلاعات گوناگون نهفته در این رمزینه ها، توسط دوربین تلفن های همراهی که دارای نرم افزار خواندن کد(Reader Code) باشند، برای همگان به راحتی فراهم شده است.

رمزینه پاسخ سریع (QR-code) هم ‌اکنون در مفهومی بسیار وسیع‌تر در اروپا و آسیای شرقی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در روزنامه ها کاربرد فراوان پیدا کرده و در تبلیغات، شرکت ها "رمزینه پاسخ سریع (QR-Code)" خود را در روزنامه به چاپ می رسانند که حاوی اطلاعات خودشان است. در بعضی از شهرهای اروپایی برای دادن اطلاعات مختلف به گردشگران از این کدها استفاده می شود. به طور کلی این رمزینه ها می‌توانند در مجلات، تابلوها، اتوبوس‌ها، کارت‌های بازرگانی و یا در هر چیزی که کاربران آن نیاز به اطلاعات دارند(حتی روی باطری تلفن همراه یا لپ تاپ)، استفاده شوند.

 

همه چیز راجع به کیو آر کد و کاربرد آن

کیو آر کد چیست ؟ در این مطلب قصد دارید همه چیز را راجع به QR کد و کاربرد آن به شما بگوییم. احتمالا تا به حال کدهای کیو آر را در قسمت‌های مختلف دیده باشید. روی منوی رستوران، بیلبورهای تبلیغاتی، کارت‌های ویزیت و حتی کارت‌های گارانتی. با وجودی که شاید به ندرت افراد به این کدها توجه کرده و آن را اسکن کند، اما ظاهرا این کدها کاربردهای زیادی دارند. 

امروزه کیو آر کد.در کنار سایر کاربردهایی که دارد، تبدیل به نوعی روش پرداخت شده است که کاربران پرداخت‌های خود را از طریق اسکن آن انجام می‌دهند.
اگر یک تلفن هوشمند همراه داشته باشید به راحتی.می‌توانید این کدها را اسکن کنید. در نهایت به اطلاعاتی مثل آدرس، شماره تلفن، متن و..دست پیدا کنید. البته در اغلب صفحات مجازی با اسکن این کد.به نشانه رمز گذاری شده دست پیدا می‌کنید. همانند اسکنی که برای ورود به صفحه واتساپ دسکتاپ انجام می‌دهید. 
 
 

کیو آر کد چیست ؟

کیو آرکد QR کد مخفف عبارت. Quick Response Code است. این صفحه، به صورت مربع‌های سیاه و سفید، اولین بار توسط ژاپنی‌ها اختراع شده است. این کدها قابلیت این را دارند.که اطلاعات بیشتری نسبت به بارکدهای استاندارد داشته باشد و شخص با اسکن آنها به سرعت به اطلاعات دسترسی پیدا کند. این کدها برای رایانه.قابل درک‌تر از متن است و از رهگیری محصولات تا شناسایی‌هایی مانند ورود کاربر به واتساپ دسکتاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
یو پی سی UPC ها، اولین.مارک بارکد روی محصولات بود. این کدها به عنوان نماد استاندارد.در آمریکای شمالی روی محصولات استفاده می‌شد..کیوآر کدها به عنوان نسل جدیدی از UPC کدها، قابلیت پیشرفته‌ای دارند با این حال آن‌ها را برای کاربردهای معمولی استفاده می‌کنند.
کیو آر کد معروف‌ترین کد دو بعدی است. زمانی که این کد را اسکن می‌کنید، الگوهای افقی و عمودی آن رمزگشایی می‌شود. سپس به دستور جدیدی تبدیل می‌شود که می‌تواند.صفحه مورد نظر را باز کرده و یا اطلاعات پرداخت.شما را تایید کند. 
 
 

ویژگی QR کد ها

کیو آر کدها در ظاهر شبیه به هم هستند. اما در اصل.هر چه مربع‌های.راست و چپ بارکد بیشتر باشد، یعنی QRکد اطلاعات بیشتری را در خود ذخیره کرده است. در صورتی.که تعداد این مربع‌ها کم باشد، این کیو آر کدها اطلاعات کمتری دارند. 
 

کاربرد کیو آر کد چیست ؟

 
اگر چه شاید در ابتدا کار کردن.با کیو آر کدها سخت باشد، چرا که اغلب در تلفن‌های.هوشمند نیاز به برنامه‌های کیو آر کد خوان دارد و یا در صورتی که زاویه دوربین مناسب نباشد، خوانده نمی‌شود. با این وجود، برای فعال.کردن تایید هویت دو مرحله‌ای، روش‌های پرداخت، هدایت به صفحه خاص و دیدن اطلاعات.به صورت مجازی کاربرد دارد. ضمن اینکه نیازی به سخت افزار فیزیکی ندارد، ساخت آن بسیار آسان است. به طور کلی از جمله کاربردهای QR کد.می‌توان موارد زیر را نام برد:
  • ارجاع به صفحه اینترنتی 
  • کارت ویزیت‌های دیجیتال
  • معرفی یک رویداد
  • ارجاع به صفحه پرداخت
  • نمایش موقیعت جغرافیایی روی نقشه گوگل
  • اطلاعات و تنظیمات شبکه وایفای
 

روش پرداخت با QR کیو آر کدها

پس از اینکه دانستیم کیو آر کد چیست ، با روش‌های پرداخت آن آشنا خواهیم شد. بارکدهای خطی یا میله‌ای.از روی کاغذ یا پلاستیک قابل خواندن هستند. اما کیو آر کدها را می‌توانید از روی کاغذ و صفحات مانیتور اسکن کنید. به همین دلیل، این کدها را در اغلب فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانید.مشاهده کنید. برخی از شرکت‌ها با استفاده از اسکن QR که.خود طراحی کردند، اطلاعات پرداخت.کاربران را ذخیره می‌کنند. ضمن اینکه می‌توانید.با برخی از این برنامه عملیات انتقال پول و برخی پرداخت‌های بانکی را انجام دهید.

روش خواندن کدهای QR کیو آر کدها

 
برای خواندن کدهای کیو آر نیاز به یک تلفن هوشمند دوربین دار یا اسکنر بارکدی نیاز دارید.که قابلیت خواندن بارکدهای QR را داشته باشد. برنامه‌های اسکن کمک می‌کند.تا به راحتی بتوانید کدها را اسکن کنید. چند روش برای اسکن کیو آر کد و روش‌های پرداخت وجود دارد:
 
اسکن کد پرداخت کیو آر با تلفن هوشمند
با این روش، ابتدا بایستی به صورت دستی، شماره کارت اعتباری‌تان را در برنامه پرداخت وارد کنید.و سپس بخش اسکن کد کیو آر را فشار دهید. حالا کد کیو آر روی محصولات یا صورت حساب‌های پرداخت را اسکن کنید.تا قیمت و جزئیات را به شما نشان دهد و پرداخت‌تان انجام شود. 
 
اسکن کد پرداخت کیو آر با اسکنر
روش دیگر از طریق دستگاه کارتخوان فروشگاه است. در این روش، زمانی که تمام جزئیات.خرید وارد دستگاه کارتخوان فروشگاه می‌شود، می‌توانید کد کیو آر خود را فعال کنید. در نهایت.با استفاده از کارت اعتباری درون برنامه‌ای، کد را در اختیار فروشنده قرار داده.و او با اسکن کد به وسیله اسکنر، خرید شما را تکمیل می‌کند. 
 
پرداخت‌های درون برنامه‌ای 
در این نوع روش، شما و فروشنده برنامه‌های.پرداخت.خود را اجرا می‌کنید. فروشنده یا فرد گیرنده، کد کیو آر منحصر.به فرد خود را در اختیار شما قرار می‌دهد.تا آن را درون برنامه پرداخت خود اسکن کنید. سپس با وارد کردن مبلغ پرداختی، عملیات پرداخت به راحتی انجام می‌شود. 
 
 
جمع بندی 
در این مقاله دانستیم کیو آر کد چیست . با وجودی که شاید کیو آر کدها هنوز به خوبی جا نیافتاده است، شاید بتواند راه حل پرداخت.مناسبی به شمار رود. با این حال، برای استفاده از این کدها نیاز به نرم افزاهای مخصوص روی گوشی‌های هوشمند دارید. در نظر داشته باشید.برای اسکن کردن باید به نوع نگه داشتن دوربین، زاویه آن، عدم لرزش.دست و میزان نور و… همگی توجه کنید تا برنامه بتواند کیو آر کد را اسکن کند. شاید در بسیاری از موارد دیگر رو‌ش‌های پرداخت سنتی، مانند وارد کردن اطلاعات به صورت دستی و انتقال به درگاه پرداخت اینترنتی  و یا روش کارت به کارت سریع‌تر ما را به نتیجه برساند.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()