سبد خرید 0

ناپایداری در نشاندهی توزین

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | دوشنبه 22 شهریور 1400 در ساعت 8 : 11 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ناپایداری در نشاندهی توزین

 

اگر نشاندهی توزین پایدار نیست و یا نتیجه توزین به آهستگی در یک جهت تغییر می کند و به عبارتی مقادیر نادرستی نمایش داده می شود ، می توان گفت علت آن عوامل تاثیرگذار فیزیکی ناخواسته است.

عمده عوامل تاثیر گذار : 

  • منبع تغذیه انرژی 
  • شناوری دینامیک
  • جذب رطوبت یا تبخیر نمونه توزین
  • بار الکترواستاتیک
  • مغناطیس 
  • شناوری استاتیک
  • نیروی گرانش 

 

منیع تغذیه:

همواره ترازو را حداقل 2 ساعت قبل از شروع توزین در حال stand-by قرار دهید. بطور کلی این کار بایستی برای کلیه تجهیزات اندازه گیری الکترونیکی برای ایجاد شرایط warm-up انجام شود.در برخی تجهیزات زمان warm-up در دفترچه آن ذکر شده است. عدم رعایت این موضوع باعث می شود تا نشاندهی شما در یک جهت در حال تغییر باشد.

 

شناوری دینامیک:

وجود اختلاف دما بین نمونه توزین و محیط احاطه کننده آن باعث ایجاد جریان هوا در راستای ظرف می شود. جریان هوا در راستای پیرامون ظرف توزین نیرویی به طرف بالا و یا پایین تولید می کند که موجب اختلال در نتیجه توزین خواهد شد. این تاثیر شناوری دینامیک نامیده می شود و تا زمان به تعادل رسیدن دمایی از بین نخواهد رفت. به طوری که یک جسم سرد و سنگین تر و یک جسم گرم سبک تر نشان داده خواهد شد. این تاثیر می تواند منجر به مشکلاتی شود بخصوص در توزین های تفاضلی که با ترازو های میکرو ، نیم میکرو و زیرمیکرو انجام می شود.

 

اقدامات اصلاحی :

هرگز نمونه هایی را که از خشک کن یا یخچال برمی دارید بلافاصله توزین نکنید.

اجازه دهید نمونه توزین با دمای آزمایشگاه یا محفظه توزین هم دما شود. ظروف نمونه را با انبرک نگهدارید.

هرگز دست خود را داخل محفظه توزین نکنید.ظروف نمونه با سطح مقطع کوچک را انتخاب کنید.

 

جذب رطوبت و یا تبخیر:

احتمالا شما مواد فرار یا موادی که خاصیت جذب رطوبت بالایی  دارند را توزین کرده اید.شما می توانید با توزین الکل یا سلیکا ژل این اثر را تجربه کنید . تغییر دائم نشاندهی توزین در یک جهت اصلی ترین نشاندهنده این اثر می باشد.

از ظروف توزین تمیز و خشک استفاده کنید و کفه ترازو را از گرد و خاک و ذرات آب دور نگه دارید.

از ظروف با دهانه باریک و درپوش مناسب استفاده کنید.

استفاده از ظرف توزین با دهانه گشاد و بازخطای توزین را به علت جذب یا از دست دادن آب بیشتر افزایش می دهد. از چوب پنبه یا مقوا برای ظروفی با مقطع گرد استفاده نکنید

 

الکتریسیته ساکن:

ظرف یا نمونه توزین بار الکترواستاتیک دارد. مواد با هدایت الکتریکی ضعیف نظیر شیشه ، پلاستیک ، پودر و یا گرانول نمی توانند به راحتی تخلیه شوند اگر هم شوند ساعت ها زمان لازم است. این اجسام در همان ابتدا که جابجا می شوند در اثر تکان خوردن یا مالیده شدن روی یکدیگر باردار می شوند. هوای خشک با رطوبت نسبی کمتر از 40% احتمال ایجاد  این اثر را افزایش می دهد.

کنش بین نیروهای الکتر.استاتیکی نمونه توزین و محیط اطراف آن باعث افزایش خطای توزین می شود. تاثیر این گونه بارهای الکترواستاتیک را می توان با ترازوهای میکرو، نیم میکرو و آنالیتیک  اندازه گیری کرد.

اقدامات اصلاحی :

 

رطوبت هوا را افزایش دهید

بار الکترواستاتیکی در اتاق های گرم زمستانی یک مشکل جدی محسوب می شود. در اتاق های دارای هواساز ، تنظیم شرایط به بالا رفتن رطوبت (45%-60% رطوبت نسبی) کمک می کند.

از ظروف توزین مناسب استفاده کنید:

پلاستیک و شیشه به سرعت باردار می شوند، بنابراین مناسب نیستند. از منبع تغذیه مجهز به Earthing system  استفاده کنید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()